Čína zakázala vládním úředníkům používat v práci chytré telefony od Applu

Čína zakázala vládním úředníkům používat v práci a nosit si do kanceláře chytré telefony od americké společnosti Apple a další zahraniční zařízení. Krok přichází v době, kdy chce Čína snížit závislost na zahraničních technologiích, posílit kybernetickou bezpečnost a v čase, kdy se vláda v Pekingu snaží omezit odliv citlivých informací za hranice.

Podle WSJ dostali čínští zaměstnanci agentur ústřední vlády pokyn nepoužívat zahraniční zařízení v posledních týdnech. Peking léta omezoval vládní úředníky v některých agenturách v používání iPhonů k práci, teď ale nařízení rozšířil, uvedly zdroje listu.

Nejnovější nařízení také signalizuje zvýšené úsilí Pekingu, aby se pravidla přísně dodržovala.

Krok čínských úřadů by mohl mít negativní dopad pro zahraniční značky přítomné v zemi, včetně Applu, píše WSJ. Americký výrobce iPhonů čínskému trhu se špičkovými smartphony dominuje.

Čínu považuje za jeden ze svých největších trhů, pochází odtud 19 procent jeho celkových příjmů.

Podobné zákazy vydaly dříve Spojené státy vůči čínské společnosti Huawei, svým úředníkům zakázaly používat i čínskou aplikaci TikTok.

Obě supervelmoci se obávají úniků dat v čase, kdy se upírá zvýšená pozornost na národní bezpečnost, protože vzájemné vztahy jsou nejhorší za několik desítek let.